✔زمان تعوض روغن خودرو؛ چرا تعویض روغن خودرو مهم است✔

چرا تعویض روغن خودرو مهم است؟

  • 28 تیر 1402
  • 0 نظر
  • admin

تعویض روغن یکی از ضروری ترین وظایفی  است که همه رانندگان باید در تعمیر و نگهداری خودروهای خود توجه کنند. ممکن است برخی از قطعات خودرو بعد از مدتی نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشند، اما شما همیشه نیاز به تعویض مکرر روغن دارید.

اهمیت تعویض روغن

هر راننده باید بداند که پس از طی مسافت 2500 تا 5000 مایلی باید روغن خودرو را تعویض کند، اما تعداد کمی از آنها می دانند که چرا باید این کار را انجام دهند. بنابراین، وجود مایع سیاهی که در داخل وسیله نقلیه گران بهای شما جریان دارد ضروری است.

روغن مثل خون ماشین شماست:

1.به سایر قطعات خودرو کمک می کند تا کارایی لازم را داشته باشند. یکی از رایج ترین مشکلات خودرو گرمای ناشی از کار موتور است و روغن با پخش گرما از محفظه احتراق از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند.

2.روغن تجمع کربن و لاک روی موتور را کاهش می دهد. علاوه بر کاهش حرارت، از موتور نیز محافظت می کند.

3.روغن به عنوان روان کننده عمل می کند که به موتور کمک می کند تا عملکردهای زیادی را انجام دهد. بنابراین، اینکه خودروها می توانند بدون مشکل حرکت کنند یا نه، به روغن بستگی دارد. این هدف اصلی از تعویض روغن است.

با همه موارد استفاده، روغن، بدون شک، حیاتی ترین بخش هر خودرو است. و توضیح می دهد که چرا ما باید به طور مکرر روغن را تعویض کنیم: با گذشت زمان، مایع سیاه رنگ غلیظ تر شده و تحلیل می رود. تعویض روغن به طور منظم به موتور شما کمک می کند مدت طولانی تری کار کند و باعث صرفه جویی زیادی برای صاحبان خودرو می شود. بیایید در مورد اهمیت تعویض روغن بیشتر بدانیم.

چرا تعویض روغن بسیار مهم است؟

تفاوت بین روغن تازه و قدیمی تاثیر زیادی بر موتور خودرو می گذارد.

گرمای موتور خودرو را کاهش دهید

به طور معمول، روغن خودرو سطح حرارت ایجاد شده توسط موتور را کاهش می دهد. روغن تازه موتور را بسیار موثرتر ازمایع خنک کننده خنک می کند. با این حال، با گذشت زمان، روغن مایع کمتر می‌شود و فرآیند خنک‌سازی را کند می‌کند. حتی با کمک سیستم خنک کننده، تعویض نکردن روغن برای مدت طولانی همچنان می تواند باعث داغ شدن بیش از حد خودرو در هنگام رانندگی شود.

مطمئن شوید که ماشین شما به درستی روغن کاری شده است

یکی از مهمترین دلایل تعویض روغن خودرو، اطمینان از روانکاری مناسب است. روغن نقش کاهش اصطکاک، ایجاد یک سواری نرم و کاهش دمای ایجاد شده هنگام استارت خودرو را ایفا می کند.

  تفاوت های میل بادامک در مقابل میل لنگ: توضیح روش هر کرام

اما اگر صاحبان خودرو فراموش کنند روغن را طبق برنامه تعویض کنند، خودرو در اثر اصطکاک آسیب می بیند. روغن شل نمی تواند سطح روغن کافی را برای موتور فراهم کند و در نتیجه در تماس بین اجزای موتور، اصطکاک خشن ایجاد می شود. بنابراین اگر رانندگان صداهای عجیب و غریب فلزی را از موتور می شنوند، توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب های عمده، خودروی خود را برای تعویض روغن به گاراژ ببرند.

کثیفی داخل را بر می دارد

هنگامی که صاحبان خودرو روغن را تعویض می کنند، نه تنها روغن قدیمی را تخلیه می کنند، بلکه از ش ررسوبات لجنی موتور که به مرور زمان ایجاد می شود نیز خلاص می شوند. هنگام رانندگی، گرد و غبار و خاک به همراه ریزه های تراشیده شده داخل موتور با هم رسوب می کنند و داخل ماشین گیر می کنند. حتی با وجود فیلتر روغن، لجن ایجاد شده در طول زمان باعث مسدود شدن موتور می شود که ممکن است جریان روغن را کاهش دهد.

رانندگان با تعویض روغن خودرو می توانند موتور خود را با حداقل هزینه سالم نگه دارند.

سوالات متداول در مورد تعویض روغن خودرو

اکنون همه ما اهمیت تعویض روغن را درک می کنیم، ضروری است که به این سوالات رایج در مورد روغن موتور نگاهی بیندازیم.

زمان مناسب برای تعویض روغن چه زمانی است؟

زمانی که ماشین نو را میخرید، دفترچه راهنمای ماشین 3 ماه یا حدود 3000 مایل را به شما توصیه میکند. با این حال، زمان تعویض روغن به روغنی که استفاده می کنید، نوع خودرو و تعداد دفعات استفاده از وسیله نقلیه بستگی دارد. توصیه می شود روی مقدار مسافت پیموده شده تمرکز کنید و همیشه کیلومتر شمار خود را چک کنید. برخی از تعویض روغن ممکن است پنج یا حتی شش ماه طول بکشند تا بتوانند به 3000 مایل برسند، در حالی که برخی دیگر می توانند مسافت پیموده شده را در چند هفته طی کنند.

آیا رانندگی با ماشین در زمانی که نیاز به تعویض روغن دارد بد است؟

اهمیت تعویض روغن غیر قابل انکار است. با این حال، لازم نیست هر 2000 مایل آن را تغییر دهید زیرا کاملا غیر ضروری می باشد. رانندگان می توانند بسته به هر خودرو از 7000 تا 10000 مایل رانندگی ،روغن ماشین را تعویض کنند. این فاصله مناسبی است تا به وسیله نقلیه شما آسیبی وارد نشود.

چگونه متوجه می شوید که نیاز به تعویض روغن دارید؟

6 علامت وجود دارد که رانندگان هنگام رانندگی باید متوجه زمان تعویض روغن شوند:

صدای بلند موتور

روغن خودرو می تواند تمام قطعات موتور را روغن کاری کند تا به راحتی کار کنند. با این حال، اگر روغن کهنه و کثیف شود، رانندگان حتی می توانند صداهای فلزی موتور را به دلیل اصطکاک بشنوند. این به دلیل کیفیت بد روغن است و دارندگان خودرو باید روغن را تعویض کنند.

دود اضافی اگزوز

اگر هنگام رانندگی ردی از دود مشاهده کردید، ممکن است یک مشکل جدی باشد. به طور دقیق تر، دود فقط زمانی ظاهر می شود که روغن خیلی قدیمی باشد. همچنین می تواند به دلیل سایر خطاهای موتور شود، بنابراین وسایل نقلیه خود را خیلی زود بررسی کنید.

بافت روغنی عجیب

رنگ همیشه روش صحیحی برای تعیین اینکه آیا نیاز به تعویض روغن دارید یا خیر، نیست. با این وجود، هنگامی که قوام روغن را بررسی می کنید و دانه هایی را در آن پیدا می کنید، تعویض روغن لازم است.

سطح روغن پایین

در حالی که قوام روغن را بررسی می کنید، سطح روغن نیز باید مورد توجه قرار گیرد. سطح ی گذارد، که باعث ایجاد ارتعاشات غیرعادی یا حتی لرزش در صورت ظاهر شدن سطح اصطکاک بالا می شود. بنابراین اگر در این شرایط هستید.

  چراغ چک موتورروغن پایین نشانه دیگری برای بررسی رانندگان از خودرو است، زیرا رانندگی در آن شرایط ممکن است موتور را خراب کند.

لرزش در هنگام کار در جا

روغن لجن دار قطعاً بر عملکرد موتور تأثیر م

بررسی چراغ موتور سیگنال دیگری است که صاحبان خودرو باید متوجه آن شوند. این چراغ ممکن است نشانه بسیاری از مشکلات مکانیکی باشد و روغن یکی از آنهاست. بنابراین اگر می‌پرسید چرا چراغ روشن است، شاید روغن ماشین در وضعیت بدی قرار داشته باشد. توصیه ما این است که برای خواندن سیگنال با یک مکانیک تماس بگیرید، بنابراین می توانید مشکل را حل کنید.

آیا فیلتر روغن کثیف می تواند باعث دود شود؟

بله دودی که از لوله اگزوز بیرون می‌آید، همراه با بوی سوختن ممکن است نتیجه گرفتگی فیلتر روغن باشد. این فیلتر روغن خراب باعث می شود روغن به سیستم اگزوز جریان یابد و بسوزد.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

آیا ورودی هوای سرد واقعاً کار ساز است؟

◍ برخی از رانندگان در مورد اینکه آیا ورودی هوای سرد عملکرد خودرو را بهبود می بخشد یا خیر، تردید […]

نحوه تعویض پایانه های باتری در 7 مرحله ساده

☆ باتری ها جزء ضروری هر خودرو هستند و پایانه های باتری به عنوان پل بین باتری و شارژر باتری […]

بهترین چراغ های جلو برای رانندگی در شب

✔ رانندگی با نور کم و یا بدون نور مشکل است حتی باتجربه‌ترین راننده‌ها نیز در جاده‌ای که هیچ منبع […]

دیفرانسیل جوش داده شده چیست؟

♥♥ بنابراین، برای کسی که به دریفت علاقه دارد، همه آنها به خوبی هدف دیفرانسیل جوش داده شده را درک […]

چه مدت می توانید با لاستیک وصله شده رانندگی کنید؟

✍ مسیر زندگی پر از شگفتی است و همینطور جاده هایی که در شهرها و حومه شهرها طی می کنید. […]

آیا باید ماشین جدید را واکس بزنید؟

✎ گیج کننده ترین سوال برای صاحبان خودروهای جدید این است که “آیا ماشین جدید را واکس بزنیم یا نه”. […]

4 علت اصلی لرزش فرمان

♣ از لرزش فرمان هنگام رانندگی اذیت می شوید؟ این یکی از رایج ترین مشکلاتی است که رانندگان از آن […]

تعویض دنده بدون کلاچ – چگونه در ماشین دستی کار می کند؟

◈باید بدانید که کلاچ چه نقشی حیاتی در عملکرد گیربکس دستی ایفا می کند. عملکرد آن کمک به تعویض دنده […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه